تبلیغات
کانون فرهنگی هنری الغدیر روستای کلاته میمری - اعمال ماه ذی القعده

کانون فرهنگی هنری الغدیر روستای کلاته میمری
 
امام خامنه ای:"من سفارش میکنم که کانونهاى فرهنگى - هنرى مساجد را فراموش نکنید؛ البته با همکارى بسیج"
http://images.khabaronline.ir/Images/news/Larg_Pic/25-6-1391%5CIMAGE634834069514136213.jpg


شیخ عباس قمی (رحمة الله تعالی علیه) در مفاتیح الجنان قسمت اعمال ماه ذی القعده می فرماید: بدان كه روایت شده كه هر كه در یكی از ماه‌های حرام سه روز متوالی كه پنج شنبه و جمعه و شنبه باشد روزه بدارد ثواب نهصد سال عبادت برای او نوشته می شود و هم چنین در بخش اعمال ذی القعده مضاعف شدن ثواب و عقاب اعمال در ماه‌های حرام را كه به آن اشاره شد ذكر می نماید.

نماز یكشنبه ذی القعده

در ماه ذی القعده عملی وارد شده كه فضیلت بسیار دارد كه بدین شرح است: در یكی از روزهای یكشنبه این ماه غسل كند و وضو بگیرد و چهار ركعت نماز بگذارد (دو نماز دو ركعتی) و در هر ركعت حمد یك مرتبه و اخلاص سه مرتبه و معوذتین (فلق و ناس) را یك مرتبه بخواند پس از نماز هفتاد مرتبه استغفار كند و استغفار را به ذكر شریف «لاحول و لاقوّة الّا بالله العلی العظیم» ختم نماید سپس بگوید «یا عزیز یا غفّار اغفرلی ذنوبی و ذنوب جمیع المؤمنین و المؤمنات فانّه لایغفر الذّنوب الّا انت»

برای این نماز ثواب زیادی ذكر شده از جمله اینكه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: هر كه این نماز را بجا آورد: توبه اش مقبول، گناهانش آمرزیده شود، دشمنان او در روز قیامت از او راضی شوند، با ایمان بمیرد، دین و ایمانش از وی گرفته نشود؛ قبرش گشاده و نورانی گردد؛ والدینش از او راضی گردند؛ مغفرت شامل حال والدین او و ذریّه او گردد؛ توسعه رزق پیدا كند؛ ملك الموت با او در وقت مردن مدارا كند؛ به آسانی جان دهد و ...


شب نیمه ماه ذی القعده

شب مباركی است و خداوند متعال نظر رحمت می فرماید بر بندگان خود و روایت نبوی در این زمینه داریم كه مضمون آن چنین است: كسی كه در این شب (شب نیمه ماه ذی القعده) به طاعت حق تعالی مشغول باشد برای او باشد اجر صد نفر روزه داری كه ملازم شب باشد در این شب عظیم هر كه حاجتی از خداوند متعال طلب كند به او اعطا خواهد شد ان شاء الله.

 

دحو الارض

روز 25 ماه ذی القعده روز دحو الارض است كه یكی از چهار روزی كه در تمام سال به فضیلت روزه مشهور است و ثواب روزه در این روز معادل ثواب هفتاد سال روزه داری است و به روایتی كفاره هفتاد سال گناه می باشد.

امید است كه جوانان مؤمن خود را از ثواب روزه داری و مناجات در شب و روز دحو الارض محروم ننمایند. در مفاتیح الجنان ذیل اعمال ذی القعده برای شب و روز بیست و پنجم این ماه كه دحو الارض است اعمالی ذكر شده كه علاقمندان می توانند به این كتاب شریف مراجعه نمایند.

 

شهادت امام جواد علیه السلام

روز آخر این ماه روز سوگ و ماتم اهل بیت علیهم السلام می باشد از آنجا كه جواد الائمه علیه السلام در این روز به زهر معتصم عباسی علیه اللعنه به شهادت رسیدند، امام محمد تقی علیه السلام معروف به جواد الائمه علیه السلام در كاظمین كنار جد بزرگوارشان باب الحوائج موسی بن جعفر علیهما السلام به خاك سپرده شدند و مرقد مطهرشان زیارتگاه عاشقان و محبان است خداوند ما را از پیروان واقعی اهل بیت علیهم السلام قرار دهد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 شهریور 1394 توسط اعضای کانون الغدیر